  • L225J150E
L225J150E
advertisement
Manufacturer No:
L225J150E
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-L225J150E
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L225J150E
Description:
RES CHAS MNT 150 OHM 5% 225W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L225J150E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L225J150E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    270
  • Size / Dimension
    1.126Diax10.500L 28.60mmx266.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    225W
  • Voltage - Rated DC
    4.595kV
  • Max Power Dissipation
    225W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    184V
  • Working Voltage
    4595V
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Load Current
    1.224A