  • L25J10RE
L25J10RE
advertisement
Manufacturer No:
L25J10RE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-L25J10RE
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L25J10RE
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L25J10RE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L25J10RE.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    270
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.30mmx50.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Lug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.0Ag3.5Cu0.5)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    625V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    14.3mm
  • Construction
    All-Welded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    625V
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Vitreous Enamel Coated
  • Load Current
    1.581A
  • Diameter
    14.3mm
  • Diameter - Inside
    7.95 mm