  • L4987CPT33
L4987CPT33
advertisement
Manufacturer No:
L4987CPT33
HK JDW NO:
761-L4987CPT33
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
L4987CPT33
Description:
Fixed L4987 PMIC 4 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 15204
Step5Bar-code shipping tag
L4987CPT33
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    L4987
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    200mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 200mA
  • PSRR
    80dB ~ 60dB (120Hz ~ 60dB)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Min Current Limit
    250mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.63mm