  • L6004R6TP
L6004R6TP
advertisement
Manufacturer No:
L6004R6TP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L6004R6TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L6004R6TP
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L6004R6TP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L6004R6TP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    TRIACs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    33A 40A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    10mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    4A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Leakage Current (Max)
    0.2mA
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • Holding Current-Max
    10mA