  • L60S400.X
L60S400.X
advertisement
Manufacturer No:
L60S400.X
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L60S400.X
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L60S400.X
Description:
Specialty Fuses 400A 600VAC Semiconductor Fuse
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L60S400.X
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L60S400.X.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® L60S
  • Size / Dimension
    1.579Diax2.906L 40.10mmx73.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Semiconductors
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400A
  • Voltage - Rated AC
    600V