  • L777SDC37P1ACH3R
L777SDC37P1ACH3R
advertisement
Manufacturer No:
L777SDC37P1ACH3R
HK JDW NO:
44-L777SDC37P1ACH3R
Package:
Datasheet:
L777SDC37P1ACH3R
Description:
Conn D-Subminiature PIN 37 POS 2.76mm Solder RA Thru-Hole 37 Terminal 1 Port
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L777SDC37P1ACH3R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Housing Material
    Glass
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    SD
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.76mm
  • Total Number of Contacts
    37
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Board Side (M3)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Stamped
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Backset Spacing
    0.406 (10.30mm)