  • LAR2E391MELZ35
LAR2E391MELZ35
advertisement
Manufacturer No:
LAR2E391MELZ35
HK JDW NO:
555-LAR2E391MELZ35
Description:
LAR 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LAR2E391MELZ35
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.93mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.95A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • Length
    35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    390μF
  • Terminal Pitch
    10mm