  • LAR2G331MELA45
LAR2G331MELA45
advertisement
Manufacturer No:
LAR2G331MELA45
HK JDW NO:
555-LAR2G331MELA45
Description:
LAR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.44A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LAR2G331MELA45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.08mA
  • Ripple Current
    1.44A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.44A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.656A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm
  • Length
    45mm