  • LASW6121MELZ35
LASW6121MELZ35
advertisement
Manufacturer No:
LASW6121MELZ35
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LASW6121MELZ35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LAS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LASW6121MELZ35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LAS
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    670μA
  • Ripple Current
    750mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    862.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm