  • LASW6221MELB35
LASW6221MELB35
advertisement
Manufacturer No:
LASW6221MELB35
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LASW6221MELB35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LAS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LASW6221MELB35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LAS
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    910μA
  • Ripple Current
    1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.15A @ 10kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm