  • LB16RKW01-12-GJ
LB16RKW01-12-GJ
advertisement
Manufacturer No:
LB16RKW01-12-GJ
HK JDW NO:
558-LB16RKW01-12-GJ
Package:
Datasheet:
LB16RKW01-12-GJ
Step5Bar-code shipping tag
LB16RKW01-12-GJ
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Part Status
    Obsolete
    Standard, Illuminated
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 22.40mm x 16.20mm
  • Color - Actuator/Cap
    Blue
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Blue
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A