  • LC4064ZC-75M132C
LC4064ZC-75M132C
advertisement
Manufacturer No:
LC4064ZC-75M132C
HK JDW NO:
477-LC4064ZC-75M132C
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LC4064ZC-75M132C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000Z Series LC4064 132 Pin 1.8V 132-LFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
LC4064ZC-75M132C Overview
There are 64 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The product is contained in a 132-LFBGA, CSPBGA package.It is equipped with 64I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.A voltage of 1.8Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].As a result, it is packaged as Tray.It operates with the operating temperature of 0°C~90°C TJ to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH? 4000Z series.Chips are programmed with 132 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.The LC4064indicates that related parts can be found.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data is stored using [0].The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 132 pins embedded in the device.A maximum supply voltage of 1.9Vis used in its operation.Despite its minimal supply voltage of [0], it is capable of operating.This logic block consists of 4logic elements.A total of 484Programmable I/Os are present.The maximal frequency should be lower than 250MHz.It has 10dedicated inputs for detecting input signals.
LC4064ZC-75M132C Features
132-LFBGA, CSPBGA package
64 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
132 pin count
132 pins
LC4064ZC-75M132C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4064ZC-75M132C CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • State machine control
  • Complex programmable logic devices
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Programmable polarity
  • TIMERS/COUNTERS
  • Reset swapping
  • LED Lighting systems
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Power automation
Step5Bar-code shipping tag
LC4064ZC-75M132C
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000Z
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    132
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Number of I/O
    64
  • Nominal Supply Current
    80μA
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Max Frequency
    250MHz
  • Number of Programmable I/O
    484
  • Number of Dedicated Inputs
    10
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7.5ns
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm