  • LC4256V-5FN256BC
LC4256V-5FN256BC
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-5FN256BC
HK JDW NO:
477-LC4256V-5FN256BC
Package:
256-BGA
Datasheet:
LC4256V-5FN256BC
Description:
1mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
LC4256V-5FN256BC Overview
This network has 256macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is contained in package [0].As you can see, this device has 160 I/O ports programmed into it.256terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered from a supply voltage of 3.3V.There is a part in the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.Due to its reliability, it is operated at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 4000V series.A chip with 256pins is programmed.If this device is used, you will also be able to find [0].You can find its related parts in the [0].For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.This logic block consists of 16logic elements.A total of 388programmable I/Os are available.It is recommended that the maximum frequency be less than 322MHz.The status of input signals is determined by 4dedicated inputs.
LC4256V-5FN256BC Features
256-BGA package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
256 pin count
LC4256V-5FN256BC Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-5FN256BC CPLDs applications.
  • State machine control
  • Boolean function generators
  • Complex programmable logic devices
  • Field programmable gate
  • USB Bus
  • Interface bridging
  • Custom state machines
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Digital systems
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-5FN256BC
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    160
  • Nominal Supply Current
    12.5mA
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Max Frequency
    322MHz
  • Number of Programmable I/O
    388
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    5ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm