  • LC4256V-75TN176C
LC4256V-75TN176C
advertisement
Manufacturer No:
LC4256V-75TN176C
HK JDW NO:
477-LC4256V-75TN176C
Package:
176-LQFP
Datasheet:
LC4256V-75TN176C
Description:
0.5mm PMIC ispMACH? 4000V Series LC4256 176 Pin 178.57MHz 3.3V 176-LQFP
Purchasing and Inquiry
LC4256V-75TN176C Overview
There are 256 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is contained in package [0].The device has 128inputs and outputs.There is a 176terminations set on devices.QUADis the terminal position of this electrical part.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is part of the family [0].The chip should be packaged by Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.The FPGA belongs to the ispMACH? 4000V series.There are 176 pins on the chip.Additionally, this device is capable of displaying [0].LC4256contains its related parts.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.In this case, EEPROMwill be used to store the data.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.176pins are included in its design.With a maximum supply voltage of [0], it operates.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.This logic element/block contains 16logic elements.The frequency that can be achieved is 178.57MHz.The system consists of 36 logic blocks (LABs).There are 4 dedicated inputs used to detect the status of input signals.
LC4256V-75TN176C Features
176-LQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~90°C TJ
176 pin count
176 pins
36 logic blocks (LABs)
LC4256V-75TN176C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC4256V-75TN176C CPLDs applications.
  • Multiple Clock Source Selection
  • Field programmable gate
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • DDC INTERFACE
  • Portable digital devices
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • State machine design
  • Custom state machines
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Protection relays
Step5Bar-code shipping tag
LC4256V-75TN176C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    176-LQFP
  • Number of Pins
    176
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TJ
  • Series
    ispMACH® 4000V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    176
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    178.57MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Number of I/O
    128
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    36
  • Number of Dedicated Inputs
    4
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    24mm
  • Width
    24mm