  • LC51024VG-12F484I
LC51024VG-12F484I
advertisement
Manufacturer No:
LC51024VG-12F484I
HK JDW NO:
477-LC51024VG-12F484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LC51024VG-12F484I
Description:
1mm PMIC ispMACH? 5000VG Series LC51024 484 Pin 3.3V 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC51024VG-12F484I Overview
A mobile phone network consists of 1024macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 484-BBGA package.In this case, there are 304 I/Os programmed.There are 484 terminations programmed into the device.This electrical part has a terminal position of BOTTOMand is connected to the ground.It is powered by a voltage of 3.3V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~105°C TJ to ensure its reliability.It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.In this case, it is a type of FPGA belonging to the ispMACH? 5000VG series.484pins are programmed on the chip.It is also possible to find YESwhen using this device.The LC51024can be used to identify its related parts.High efficiency requires a voltage supply of [0].It is recommended that data be stored in [0].It is mounted by Surface Mount.A total of 484pins are provided on this board.There is a maximum supply voltage of 3.6V.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.A total of 48programmable I/Os are available.It is recommended that the maximal frequency be lower than 250MHz.An elementary building block consists of 32logic elements/cells.In the devices, there is a memory of 88kBthat can be used to store programs and data.
LC51024VG-12F484I Features
484-BBGA package
304 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
484 pin count
484 pins
LC51024VG-12F484I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC51024VG-12F484I CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Reset swapping
  • State machine design
  • Code converters
  • State machine control
  • Protection relays
  • Address decoders
  • Portable digital devices
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
Step5Bar-code shipping tag
LC51024VG-12F484I
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Series
    ispMACH™ 5000VG
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    484
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LC51024
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    88kB
  • Operating Supply Current
    380mA
  • Number of I/O
    304
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Memory Type
    ROMless
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    32
  • Max Frequency
    250MHz
  • Number of Programmable I/O
    48
  • Number of Macro Cells
    1024
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    12ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm