  • LC749000PT-8B15H
LC749000PT-8B15H
advertisement
Manufacturer No:
LC749000PT-8B15H
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LC749000PT-8B15H
Package:
120-TQFP
Datasheet:
LC749000PT-8B15H
Description:
Obsolete QUAD Display Drivers ICs Tray Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Purchasing and Inquiry
LC749000PT-8B15H Overview
Tray-like design has been used for the package.Display drivers is included in the package version 120-TQFP.Its display type is LCD.In order to mount this electronic component on the board, Surface Mount is used.The operating temperature of this electrical part is -40°C~85°C.Display drivers should work when powered by a 3.15V~3.45VV power source.Typically, transmission lines are terminated by 120 terminations with devices whose characteristic impedance matches that of the transmission lines.Devices are made up entirely of 120 pins.A 120 pin is used in its design.As well as being included in Other Consumer ICs, it can also be added separately.There is a maximal amount of supply current equal to 139mA.A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 3.45V.Two 1.5V power supplies enable it to be used anywhere in the world.
LC749000PT-8B15H Features
120-TQFP package
120 pin count
120 pins
1.5V power supplies
LC749000PT-8B15H Applications
There are a lot of ON Semiconductor LC749000PT-8B15H display drivers applications.
  • DC Plasma Displays
  • Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
  • Calculators and meters
  • Mobile projector
  • Professional Audio Equipment
  • High and Low Temperature Envlronment s where LCD
  • Industrial Controllers
  • Multiplexing with common-cathode LED displays
  • Climate Controls
  • Auto dashboard displays
Step5Bar-code shipping tag
LC749000PT-8B15H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    120
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Max Power Dissipation
    700mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.15V~3.45V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.45V
  • Power Supplies
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.15V
  • Interface
    I2C, SPI
  • Current - Supply
    139mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Display Type
    LCD
  • Consumer IC Type
    CONSUMER CIRCUIT
  • Digits or Characters
    24 Characters, 32 Characters
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm