  • LCDA12TR
LCDA12TR
advertisement
Manufacturer No:
LCDA12TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-LCDA12TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCDA12TR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LCDA12TR .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    19V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Bidirectional Channels
    4
  • Capacitance @ Frequency
    5pF @ 1MHz