  • LCGGM1T10JY
LCGGM1T10JY
advertisement
Manufacturer No:
LCGGM1T10JY
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-LCGGM1T10JY
Package:
Datasheet:
LCGGM1T10JY
Description:
Switch Snap Action N.O. SPST Lever Wire Lead 10.1A 250VAC 248.57VA 0.47N Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LCGGM1T10JY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10.1A
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Operating Force
    48gf
  • Overtravel
    0.029 (0.74mm)
  • Differential Travel
    0.035 (0.9mm)
  • Pretravel
    0.140 (3.6mm)
  • Operating Position
    0.340 (8.6mm)
  • Release Force
    6.000gf
  • Length
    22.08mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw, Wire
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Polyester
  • Actuator Material
    Polyester, Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    LC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Current Rating (Amps)
    10A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    6.4mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Rated AC
    125V