  • LCMXO2-2000HE-4BG256C
LCMXO2-2000HE-4BG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-2000HE-4BG256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-2000HE-4BG256C
Package:
256-LFBGA
Description:
1.2V V 1.7mm mm 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LFBGA 4.8mA mA 0.8mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HE-4BG256C Overview
Fpga chips is supplied in the 256-LFBGA package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. A total of 206 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 2112 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO2 series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, there are 207 outputs that can be used. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Total terminations are 256. A device like this one offers 75776 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number LCMXO2-2000 can be used to find related parts. 256 pins are designed into the device. An array of 264 LABs/CLBs is built into the FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 21.3kB. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 269MHz. A 4.8mA supply current is used for its operation. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device.
LCMXO2-2000HE-4BG256C Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-2000HE-4BG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-2000HE-4BG256C FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • Security systems
  • Computer hardware emulation
  • Image processing
  • Enterprise networking
  • Automation
  • High Performance Computing
  • Consumer Electronics
  • Server Applications
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-2000HE-4BG256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LFBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-2000
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    21.3kB
  • Operating Supply Current
    4.8mA
  • Number of I/O
    206
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    2112
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    269MHz
  • Number of LABs/CLBs
    264
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm