  • LCMXO2280C-3FTN256C
LCMXO2280C-3FTN256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280C-3FTN256C
HK JDW NO:
477-LCMXO2280C-3FTN256C
Package:
256-LBGA
Description:
3.3V V 1.55mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 420MHz MHz 256-LBGA 23mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280C-3FTN256C Overview
A 256-LBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FLASH PLD. This device features 211 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 2280 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 1.71V~3.465V , at which it runs. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. In order to make this device as versatile as possible, there are 211 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, it has 256 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 28262 bfpga electronics s of RAM. LCMXO2280 is the base part number that can be used to identify related parts. In this case, there are 256 pins on the board. A total of 285 LABs/CLBs are included in this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 3.3V. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. A frequency of 420MHz provides high efficiency. It operates at 23mA amps of supply current. Addfpga semiconductorionally, fpga semiconductor has a characteristic called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V that gives fpga semiconductor fpga semiconductors uniqueness. It has 7 dedicated inputs in which the status of the signals on the input is detected. A CPLD consists of 1140 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. A SRAM memory provides data storage and avoids resource conflicts.
LCMXO2280C-3FTN256C Features
211 I/Os
Up to 28262 RAM bits
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 420MHz
LCMXO2280C-3FTN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280C-3FTN256C FPGAs applications.
  • OpenCL
  • Distributed Monetary Systems
  • Audio
  • DO-254
  • Aerospace and Defense
  • Radar and Sensors
  • ADAS
  • Medical imaging
  • Automotive Applications
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280C-3FTN256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    420MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    211
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Number of I/O
    211
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm