  • LCMXO2280C-4T100C
LCMXO2280C-4T100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280C-4T100C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280C-4T100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO2280C-4T100C
Description:
3.3V V 1.6mm mm FPGAs MachXO Series 100-LQFP 23mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280C-4T100C Overview
A 100-LQFP package contains it, and it is available for download. An FPGA of this type is made up of FLASH PLD gates. There are 73 I/Os for better data transfer. There are 2280 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.8V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 1.71V~3.465V battery. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. There are 73 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As a whole, it has 100 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 28262. For related parts, use its base part number LCMXO2280. This cable has 100 pins and is designed to connect to a computer. Fpga electronics contains 285 LABs/CLBs in an array. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. A 3.3V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. There are a total of 100 pins on this device. Using this FPGA, you can get speeds up to 550MHz. Fpga semiconductor operates on 23mA of supply current. Fpga semiconductor is also characteriIT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3Ved by a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input. A CPLD consists of 1140 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. SRAM memory is adapted for storing data and preventing resource conflicts.
LCMXO2280C-4T100C Features
73 I/Os
Up to 28262 RAM bits
100 LABs/CLBs
LCMXO2280C-4T100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280C-4T100C FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Defense Applications
  • Security systems
  • Device controllers
  • Military Temperature
  • High Performance Computing
  • Telecommunication
  • Military DSP
  • Artificial intelligence (AI)
  • Cryptography
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280C-4T100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Number of Outputs
    73
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    23mA
  • Number of I/O
    73
  • Nominal Supply Current
    23mA
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    550MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm