  • LCMXO2280E-4M132C
LCMXO2280E-4M132C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-4M132C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-4M132C
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LCMXO2280E-4M132C
Description:
1.2V V 1.35mm mm FPGAs MachXO Series 132-LFBGA, CSPBGA 20mA mA 0.5mm mm 132
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-4M132C Overview
Fpga chips is supplied in the 132-LFBGA, CSPBGA package. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. The basic building blocks of logic contain 2280 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. This is a type of FPGA that is part of the MachXO series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. This device is equipped with 101 separate outputs, which makes it a very versatile device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, there are a total of 132 terminations on fpga chips. There are 28262 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number LCMXO2280. In this case, there are 132 pins on the board. 285 LABs and CLBs are built into this FPGA. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 132 pin count. There is a possibility that this FPGA will be able to reach a speed of 550MHz. During operation, it uses 20mA of supply current. To detect the status of input signals, there is a dedicated input which is used to detect the status of the input module. In this device, 1140 Macro cells are the main building blocks of a CPLD. Adapted for storing data, the SRAM memory avoids resource conflicts.
LCMXO2280E-4M132C Features
101 I/Os
Up to 28262 RAM bits
132 LABs/CLBs
LCMXO2280E-4M132C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-4M132C FPGAs applications.
  • DO-254
  • Consumer Electronics
  • Radar and Sensors
  • Automotive Applications
  • Computer hardware emulation
  • Filtering and communication encoding
  • Image processing
  • Medical Electronics
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Data center search engines
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-4M132C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    101
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    101
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    550MHz
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm