  • LCMXO256C-4MN100I
LCMXO256C-4MN100I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO256C-4MN100I
HK JDW NO:
477-LCMXO256C-4MN100I
Package:
100-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
LCMXO256C-4MN100I
Description:
3.3V V 1.35mm mm 256B B FPGAs MachXO Series 100-LFBGA, CSPBGA 13mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO256C-4MN100I Overview
As part of the 100-LFBGA, CSPBGA package, it is included. The FLASH PLD-series of FPGAs are composed of this type. The device has 78 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 256 logic elements/cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. A supply voltage of 1.71V~3.465V is needed in order for fpga chips to operate. There are many types of FPGAs in the MachXO series, this is one of them. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 78 outputs are incorporated into this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 100 terminations. You can find related parts by using the part number LCMXO256, which is its base part number. In order to make it work, 100 pins have been designed. Fpga electronics contains 32 LABs/CLBs in an array. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 3.3V supply voltage. This device has a pin count of 100 in fpga semiconductor. There is a memory of 256B embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. This FPGA can get as fast as 550MHz. For the building block, it encompasses 256 logic cells that make up the logic circuit. During operation, it uses 13mA of supply current. Fpga semiconductor is also characteriIT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3Ved by a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. There are 7 dedicated inputs used to detect the status of input signals. As the main building blocks of a CPLD, 128 macro cells make up the majority of the circuit in this device. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO256C-4MN100I Features
78 I/Os
100 LABs/CLBs
LCMXO256C-4MN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO256C-4MN100I FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • DO-254
  • Defense Applications
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Military DSP
  • Wireless Communications
  • Embedded Vision
  • ADAS
  • Device controllers
  • Distributed Monetary Systems
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO256C-4MN100I
  • Package / Case
    100-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO256
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    78
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Memory Size
    256B
  • Operating Supply Current
    13mA
  • Number of I/O
    78
  • Nominal Supply Current
    13mA
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    256
  • Max Frequency
    550MHz
  • Number of LABs/CLBs
    32
  • Number of Macro Cells
    128
  • Number of Logic Cells
    256
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm