  • LCMXO256E-4TN100C
LCMXO256E-4TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO256E-4TN100C
HK JDW NO:
477-LCMXO256E-4TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO256E-4TN100C
Description:
1.2V V 1.6mm mm 4.2 ns ns 256B B FPGAs MachXO Series 550MHz MHz 100-LQFP 10mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO256E-4TN100C Overview
As part of the 100-LQFP package, it is included. A FLASH PLD-based FPGA is one of these types. 78 I/Os are available for transferring data more efficiently. In order to construct a fundamental building block, 256 logic elements/cells are required. 1.2V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. The FPGA belongs to the MachXO series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 78 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. As a whole, it has 100 terminations. In order to find related parts, use the part number LCMXO256 as a base. This FPGA module has a RAM si0Be of 0B that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, there are 100 pins on the board. Fpga electronics contains 32 LABs/CLBs in an array. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. As far as the pin count is concerned, it has 100 pins. This FPGA module embeds a memory of 256B available for storing programs and data. High efficiency is achieved by operating at a frequency of 550MHz. For the building block of this system, 256 logic cells are included. Fpga semiconductor operates on 10mA of supply current. There are 7 dedicated inputs used to detect the status of input signals. As the main building blocks of a CPLD, 128 macro cells make up the majority of the circuit in this device. The SRAM memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO256E-4TN100C Features
78 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 550MHz
LCMXO256E-4TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO256E-4TN100C FPGAs applications.
  • Bioinformatics
  • Automotive Applications
  • Aircraft navigation
  • Image processing
  • Device controllers
  • Distributed Monetary Systems
  • Electronic Warfare
  • Radar and Sensors
  • Digital signal processing
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO256E-4TN100C
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    550MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO256
  • Pin Count
    100
  • Number of Outputs
    78
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    256B
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Number of I/O
    78
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • RAM Size
    0B
  • Propagation Delay
    4.2 ns
  • Turn On Delay Time
    4.2 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    256
  • Number of LABs/CLBs
    32
  • Number of Macro Cells
    128
  • Number of Logic Cells
    256
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ