  • LCMXO640C-3TN100C
LCMXO640C-3TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO640C-3TN100C
HK JDW NO:
477-LCMXO640C-3TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO640C-3TN100C
Description:
3.3V V 1.6mm mm 4.9 ns ns FPGAs MachXO Series 420MHz MHz 100-LQFP 17mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO640C-3TN100C Overview
The package that contains this software is called 100-LQFP. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. A total of 74 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block is made up of 640 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.8V volts is required. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.71V~3.465V . FPGAs belonging to the MachXO series are a type of FPGA that belong to the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. There are 74 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. 100 terminations are present in total. In order to find related parts, use the part number LCMXO640 as a base. There is a maximum RAM si0Be of 0B on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device has 100 pins which are included in the design. This FPGA is built as an array of 80 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. The 3.3V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. There are a total of 100 pins on this device. The high efficiency of this device is provided by its 420MHz-frequency operation. For the building block, it incorporates 640 logic cells that are used to make it work. Fpga semiconductor operates on 17mA of supply current. A feature of this system is also called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V, which gives it a unique characteristic. It is possible to detect the status of an input signal by using 7 dedicated inputs provided on the output board. In this device, the main building blocks of a CPLD are 320 macro cells, which serve as the main components of the device. The SRAM memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO640C-3TN100C Features
74 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 420MHz
LCMXO640C-3TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO640C-3TN100C FPGAs applications.
  • Scientific Instruments
  • Aerospace and Defense
  • Industrial Ethernet
  • Military DSP
  • Solar Energy
  • Secure Communication
  • ADAS
  • Automotive
  • Telecommunication
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO640C-3TN100C
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    657.000198mg
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    420MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO640
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    74
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Number of I/O
    74
  • RAM Size
    0B
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    640
  • Number of LABs/CLBs
    80
  • Number of Macro Cells
    320
  • Number of Logic Cells
    640
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm