  • LD1117AS33
LD1117AS33
advertisement
Manufacturer No:
LD1117AS33
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD1117AS33
Package:
SOT-223
Datasheet:
Description:
Fixed 2.3mm PMIC 4 SOT-223
Quantity:
In Stock : 14675
Step5Bar-code shipping tag
LD1117AS33
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-223
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    12W
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Max Input Voltage
    10V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    1A
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm