  • LD29150PT50
LD29150PT50
advertisement
Manufacturer No:
LD29150PT50
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD29150PT50
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
LD29150PT50
Description:
Enable Fixed LD29150 PMIC 4 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 2563
Step5Bar-code shipping tag
LD29150PT50
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LD29150
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    80mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    5V
  • Input Voltage (Min)
    6V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 1.5A
  • PSRR
    64dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Input Bias Current
    15mA
  • Length
    6.5mm
  • Height Seated (Max)
    2.63mm