  • LD2982BM36R
LD2982BM36R
advertisement
Manufacturer No:
LD2982BM36R
HK JDW NO:
761-LD2982BM36R
Datasheet:
LD2982BM36R
Description:
Enable Fixed 0.95mm LD2982 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4117
Step5Bar-code shipping tag
LD2982BM36R
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LD2982
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    1.2mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.6V
  • Output Type
    Fixed
  • Current - Output
    50mA
  • Output Voltage 1
    3.6V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.225V @ 50mA
  • PSRR
    45dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Voltage Tolerance-Max
    3.5%
  • Input Bias Current
    80μA
  • Length
    2.9mm