  • LD39080DT18-R
LD39080DT18-R
advertisement
Manufacturer No:
LD39080DT18-R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LD39080DT18-R
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LD39080DT18-R
Description:
Fixed 2.28mm LD39080 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 14464
Step5Bar-code shipping tag
LD39080DT18-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LD39080
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 800mA
  • Reference Voltage
    1.22V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    1mA
  • Length
    6.5mm