  • LD39080DT33-R
LD39080DT33-R
advertisement
Manufacturer No:
LD39080DT33-R
HK JDW NO:
761-LD39080DT33-R
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LD39080DT33-R
Description:
Fixed 2.28mm LD39080 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 11136
Step5Bar-code shipping tag
LD39080DT33-R
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    LD39080
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    800mA
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 800mA
  • PSRR
    65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    1.22V
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    1mA
  • Length
    6.5mm