  • LD3985G18R
LD3985G18R
advertisement
Manufacturer No:
LD3985G18R
HK JDW NO:
761-LD3985G18R
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
LD3985G18R
Description:
Enable Fixed LD3985 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 8532
Step5Bar-code shipping tag
LD3985G18R
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    LD3985
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    250μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Max Output Current
    550mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    150μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • PSRR
    60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.06V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Min Current Limit
    300mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    85μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm