  • LDEEA2100KA0N00
LDEEA2100KA0N00
advertisement
Manufacturer No:
LDEEA2100KA0N00
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-LDEEA2100KA0N00
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
LDEEA2100KA0N00
Purchasing and Inquiry
LDEEA2100KA0N00 Overview
It is capable of operating at -55°C~125°C degrees Celsius.
LDEEA2100KA0N00 Features
LDEEA2100KA0N00 Applications
There are a lot of KEMET LDEEA2100KA0N00 applications of film capacitors.
  • Filters
  • Switch-mode power supplies
  • Lighting
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • RF Modules
  • Global positioning systems
  • Satellite TV
  • IGBT
  • VCO's
  • Audio/video equipment
Step5Bar-code shipping tag
LDEEA2100KA0N00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    LDE
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.067W 3.30mmx1.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    1.7mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Voltage
    100V
  • Height
    1.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm
  • Length
    3.3mm