  • LDK120PU29R
LDK120PU29R
advertisement
Manufacturer No:
LDK120PU29R
HK JDW NO:
761-LDK120PU29R
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
LDK120PU29R
Description:
Enable Fixed 0.4mm LDK120 PMIC 6-XFDFN
Quantity:
In Stock : 2400
Step5Bar-code shipping tag
LDK120PU29R
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    6
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    LDK120
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.9V
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.9V
  • Min Input Voltage
    1.9V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.3V @ 200mA
  • PSRR
    55dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    55dB
  • Nominal Output Voltage
    2.9V
  • Height Seated (Max)
    0.5mm