  • LEM2520T270J
LEM2520T270J
advertisement
Manufacturer No:
LEM2520T270J
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LEM2520T270J
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
LEM2520T270J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LEM2520T270J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    LE, M Type
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Wound Chip
  • Current Rating
    115mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    6.3Ohm Max
  • Max DC Current
    115mA
  • Frequency - Self Resonant
    16MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    25 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    25
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm