  • LFE2-20SE-5FN256C
LFE2-20SE-5FN256C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-20SE-5FN256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-20SE-5FN256C
Datasheet:
LFE2-20SE-5FN256C
Description:
1.2V V 2.1mm mm 39.8kB B FPGAs ECP2 Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFE2-20SE-5FN256C Overview
In the package 256-BGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 193 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block consists of 21000 logic elements/cells. The supply voltage is 1.2V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . This is a type of FPGA that is part of the ECP2 series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. There are 193 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 256 terminations. A device like this one offers 282624 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number LFE2-20 can be used to find parts that are related to it. During the configuration of this FPGA module, the RAM si34.5kBe reaches 34.5kB to ensure that the program runs normally. The device has 256 pins which are included in the design. A total of 2625 LABs/CLBs make up this FPGA array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. There are a total of 256 pins on this device. In this FPGA module, there is a memory of 39.8kB available for storing applications and data. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 311MHz. It is composed of 20000 logic cells which serve as the building blocks of the application.
LFE2-20SE-5FN256C Features
193 I/Os
Up to 282624 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFE2-20SE-5FN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-20SE-5FN256C FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Electronic Warfare
  • Camera time adjustments
  • Integrating multiple SPLDs
  • Ecosystem
  • ADAS
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Filtering and communication encoding
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Military DSP
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-20SE-5FN256C
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    39.8kB
  • RAM Size
    34.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
    21000
  • Total RAM Bits
    282624
  • Max Frequency
    311MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm