  • LFE2-35E-6FN672C
LFE2-35E-6FN672C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-35E-6FN672C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-35E-6FN672C
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFE2-35E-6FN672C
Description:
1.2V V 2.6mm mm 49.5kB B FPGAs ECP2 Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFE2-35E-6FN672C Overview
A 672-BBGA package contains it, and it is available for download. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. A total of 450 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. Logic blocks consist of 32000 logic elements/cells. 1.2V volts power it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. The ECP2 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ECP2 family of FPGAs. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. During the installation of this device, 450 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. In total, the terminations of this piece are 672. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 339968. LFE2-35 is the base part number that can be used to identify related parts. It is crucial that the RAM si41.5kBe of this FPGA module reaches 41.5kB so that the program can run normally. This cable has 672 pins and is designed to connect to a computer. The FPGA consists of 4000 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. In addition to this, it has 672 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 357MHz crystal. In this FPGA module, there is a memory of 49.5kB that can be used to store programs and data. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 35000 logic cells.
LFE2-35E-6FN672C Features
450 I/Os
Up to 339968 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFE2-35E-6FN672C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-35E-6FN672C FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Artificial intelligence (AI)
  • Enterprise networking
  • Digital signal processing
  • Data center hardware accelerators
  • Broadcast
  • Telecommunication
  • Embedded Vision
  • Military Temperature
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-35E-6FN672C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    49.5kB
  • Number of I/O
    450
  • RAM Size
    41.5kB
  • Clock Frequency
    357MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    32000
  • Total RAM Bits
    339968
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.331 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    ECP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm