  • LFE2-70SE-5FN900I
LFE2-70SE-5FN900I
advertisement
Manufacturer No:
LFE2-70SE-5FN900I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2-70SE-5FN900I
Package:
900-BBGA
Datasheet:
LFE2-70SE-5FN900I
Description:
1.2V V 2.6mm mm 146kB B FPGAs ECP2 Series 900-BBGA 1mm mm 900
Purchasing and Inquiry
LFE2-70SE-5FN900I Overview
As part of the 900-BBGA package, it is included. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. A total of 583 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. There are 68000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The FPGA belongs to the ECP2 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, 583 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Total terminations are 900. A device like this one offers 1056768 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number LFE2-70 can be used to find related parts. The RAM si129kBe of this FPGA module reaches 129kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. This cable has 900 pins and is designed to connect to a computer. An array of 8500 LABs/CLBs is built into the FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. This device has a pin count of 900 in fpga semiconductor. This FPGA module embeds a memory of 146kB available for storing programs and data. It is possible to achieve a speed of up to 311MHz with this FPGA. In order for the building block to work, fpga semiconductor consists of 70000 logic cells.
LFE2-70SE-5FN900I Features
583 I/Os
Up to 1056768 RAM bits
900 LABs/CLBs
LFE2-70SE-5FN900I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2-70SE-5FN900I FPGAs applications.
  • Automotive
  • Artificial intelligence (AI)
  • OpenCL
  • Digital signal processing
  • DO-254
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Radar and Sensors
  • Industrial IoT
  • Filtering and communication encoding
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
LFE2-70SE-5FN900I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    900-BBGA
  • Number of Pins
    900
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    ECP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    900
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2-70
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    583
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    146kB
  • Number of I/O
    583
  • RAM Size
    129kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    68000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    311MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.358 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    31mm
  • Width
    31mm