  • LFE2M35SE-6FN256C
LFE2M35SE-6FN256C
advertisement
Manufacturer No:
LFE2M35SE-6FN256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE2M35SE-6FN256C
Package:
256-BGA
Datasheet:
LFE2M35SE-6FN256C
Description:
1.2V V 2.1mm mm 271.5kB B FPGAs ECP2M Series 256-BGA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LFE2M35SE-6FN256C Overview
As part of the 256-BGA package, it is included. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 140 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 34000 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The ECP2M Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In order to make this device as versatile as possible, there are 140 different outputs included. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. 256 terminations are present in total. A device like this one offers 2151424 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number LFE2M35 can be used to find related parts. This FPGA module has a RAM si262.6kBe of 262.6kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. 256 pins are designed into the device. This FPGA is built as an array of 4250 LABs/CLBs. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. With a total of 256 pins, it is equipped with a high level of security. There is a memory of 271.5kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. This FPGA can get as fast as 320MHz. As part of the building blocks, it consists of 35000 logic cells.
LFE2M35SE-6FN256C Features
140 I/Os
Up to 2151424 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFE2M35SE-6FN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE2M35SE-6FN256C FPGAs applications.
  • Electronic Warfare
  • Space Applications
  • Radar and Sensors
  • Aircraft navigation
  • Video & Image Processing
  • Ecosystem
  • Secure Communication
  • Artificial intelligence (AI)
  • Distributed Monetary Systems
  • Broadcast
Step5Bar-code shipping tag
LFE2M35SE-6FN256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    ECP2M
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE2M35
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    140
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    271.5kB
  • Number of I/O
    140
  • RAM Size
    262.6kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    34000
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    320MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.331 ns
  • Number of Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.1mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm