  • LFE3-17EA-8LMG328I
LFE3-17EA-8LMG328I
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-17EA-8LMG328I
HK JDW NO:
477-LFE3-17EA-8LMG328I
Package:
328-LFBGA, CSBGA
Description:
1.2V V 1.5mm mm FPGAs ECP3 Series 328-LFBGA, CSBGA 0.5mm mm 328
Purchasing and Inquiry
LFE3-17EA-8LMG328I Overview
This package is included in the 328-LFBGA, CSBGA package and is available for purchase. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. Having 116 I/Os makes data transfers more coherent. The basic building blocks of logic contain 17000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The FPGA belongs to the ECP3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A device such as this one has 116 outputs built into it. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. In total, it has 328 terminations on each end. A device like this one offers 716800 RAM bits, which is a considerable amount of memory. LFE3-17 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si87.5kBe of this FPGA module reaches 87.5kB to ensure normal operation of the program. In this case, there are 328 pins on the board. 2125 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. The device has a total of 328 pins on fpga semiconductor. It usually uses a 500MHz crystal.
LFE3-17EA-8LMG328I Features
116 I/Os
Up to 716800 RAM bits
328 LABs/CLBs
LFE3-17EA-8LMG328I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-17EA-8LMG328I FPGAs applications.
  • Software-defined radios
  • Cryptography
  • Bioinformatics
  • Scientific Instruments
  • Filtering and communication encoding
  • Software-defined radio
  • Automotive
  • Electronic Warfare
  • Wireless Communications
  • Data center hardware accelerators
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-17EA-8LMG328I
  • Package / Case
    328-LFBGA, CSBGA
  • Number of Pins
    328
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2012
  • Series
    ECP3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    328
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LFE3-17
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    116
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    116
  • RAM Size
    87.5kB
  • Clock Frequency
    500MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    17000
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.281 ns
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm