  • LFE3-70EA-8FN1156I
LFE3-70EA-8FN1156I
advertisement
Manufacturer No:
LFE3-70EA-8FN1156I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFE3-70EA-8FN1156I
Package:
1156-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm 570.6kB B FPGAs ECP3 Series 1156-BBGA 18mA mA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
LFE3-70EA-8FN1156I Overview
This package is included in the 1156-BBGA package and is available for purchase. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. There are 490 I/Os for better data transfer. The basic building blocks of logic contain 67000 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ECP3 series are a type of FPGA that belong to the ECP3 series of FPGAs. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. In this device, 490 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4526080. In order to find related parts, use the part number LFE3-70 as a base. During the configuration of this FPGA module, the RAM si552.5kBe reaches 552.5kB to ensure that the program runs normally. The device is designed with 1156 pins in total. 8375 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Designers can fully utilize its flexibility with 1.2V supply voltage. There is a memory of 570.6kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 500MHz. Fpga semiconductor operates on a 18mA power supply.
LFE3-70EA-8FN1156I Features
490 I/Os
Up to 4526080 RAM bits
1156 LABs/CLBs
LFE3-70EA-8FN1156I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFE3-70EA-8FN1156I FPGAs applications.
  • Medical imaging
  • Enterprise networking
  • Voice recognition
  • ASIC prototyping
  • Integrating multiple SPLDs
  • Telecommunication
  • Server Applications
  • Aircraft navigation
  • Device controllers
  • Electronic Warfare
Step5Bar-code shipping tag
LFE3-70EA-8FN1156I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA
  • Number of Pins
    1156
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    ECP3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFE3-70
  • Number of Outputs
    490
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    570.6kB
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    490
  • RAM Size
    552.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    500MHz
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.281 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm