  • LFP300F-36-RTY
LFP300F-36-RTY
advertisement
Manufacturer No:
LFP300F-36-RTY
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-LFP300F-36-RTY
Package:
Module
Datasheet:
LFP300F-36-RTY
Description:
AC/DC CONVERTER 36V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LFP300F-36-RTY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    36V
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    8.4A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    360W
  • Minimum Load Required
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    LFP (300W)
  • Size / Dimension
    8.74Lx3.74W x 2.07 H 222.0mmx95.0mmx52.6mm