  • LFP300F-48-CTY
LFP300F-48-CTY
advertisement
Manufacturer No:
LFP300F-48-CTY
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-LFP300F-48-CTY
Package:
Module
Datasheet:
LFP300F-48-CTY
Description:
Quantity:
In Stock : 10627
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LFP300F-48-CTY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Series
    LFP (300W)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    8.74Lx3.74W x 2.07 H 222.0mmx95.0mmx52.6mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    6.3A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Total Power Output-Max
    360W