  • LFSC3GA40E-7FFN1020C
LFSC3GA40E-7FFN1020C
advertisement
Manufacturer No:
LFSC3GA40E-7FFN1020C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFSC3GA40E-7FFN1020C
Package:
1020-BBGA, FCBGA
Description:
1.2V V FPGAs SC Series 1020-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
LFSC3GA40E-7FFN1020C Overview
A 1020-BBGA, FCBGA package is provided with this component. A total of 562 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 40000 logic elements/cells. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. The supply voltage of the device is 0.95V~1.26V , at which it runs. As part of the SC series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. A device like this one offers 4075520 RAM bits, which is a considerable amount of memory. In order to find related parts, you can use its base part number LFSC3GA40. There is a maximum RAM si497.5kBe of 497.5kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. In order to make it work, 1020 pins have been designed. 10000 LABs and CLBs are built into this FPGA. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 1.2V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. Using this FPGA, you can get speeds up to 700MHz.
LFSC3GA40E-7FFN1020C Features
562 I/Os
Up to 4075520 RAM bits
1020 LABs/CLBs
LFSC3GA40E-7FFN1020C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFSC3GA40E-7FFN1020C FPGAs applications.
  • Data Mining
  • Distributed Monetary Systems
  • Server Applications
  • Space Applications
  • Enterprise networking
  • Scientific Instruments
  • Medical imaging
  • Aerospace and Defense
  • Embedded Vision
  • High Performance Computing
Step5Bar-code shipping tag
LFSC3GA40E-7FFN1020C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1020-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1020
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    SC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.26V
  • Base Part Number
    LFSC3GA40
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    562
  • RAM Size
    497.5kB
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    700MHz