  • LFXP2-30E-5FN672I
LFXP2-30E-5FN672I
advertisement
Manufacturer No:
LFXP2-30E-5FN672I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LFXP2-30E-5FN672I
Package:
672-BBGA
Datasheet:
LFXP2-30E-5FN672I
Description:
2.6mm mm FPGAs XP2 Series 672-BBGA 1mm mm 672
Purchasing and Inquiry
LFXP2-30E-5FN672I Overview
The package that contains this software is called 672-BBGA. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 472 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block contains 29000 logic elements or cells. Supply voltage is 1.2V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. As part of the XP2 series of FPGAs, it is a type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. During the installation of this device, 472 outputs were incorporated. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 672 terminations. There are 396288 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number LFXP2-30. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. It has a total of 672 pins that are designed for it. This FPGA is built as an array of 3625 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Power is supplied to the device by a 1.21.2/3.33.3V battery. A total of 672 pins are included in this device. A crystal oscillating at 435MHz is one of the most common components of this device.
LFXP2-30E-5FN672I Features
472 I/Os
Up to 396288 RAM bits
672 LABs/CLBs
LFXP2-30E-5FN672I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LFXP2-30E-5FN672I FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Software-defined radio
  • Medical Applications
  • High Performance Computing
  • Radar and Sensors
  • Voice recognition
  • ADAS
  • OpenCL
  • Server Applications
  • Bioinformatics
Step5Bar-code shipping tag
LFXP2-30E-5FN672I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    672-BBGA
  • Number of Pins
    672
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    XP2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    672
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LFXP2-30
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    472
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.21.2/3.33.3V
  • Number of I/O
    472
  • RAM Size
    48.4kB
  • Clock Frequency
    435MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    29000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.494 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm