  • LGA240A-24
LGA240A-24
advertisement
Manufacturer No:
LGA240A-24
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-LGA240A-24
Package:
LGA
Datasheet:
LGA240A-24
Description:
Quantity:
In Stock : 15213
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGA240A-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    LGA
  • Weight
    590g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Series
    LGA (240W)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    7.09Lx3.31W x 1.91 H 180.1mmx84.1mmx48.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    240W
  • Depth
    43mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    86.5%
  • Voltage - Isolation
    2kV
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Input
    85V~132VAC
  • Output Current
    10A
  • Output Power
    240W
  • Current - Output 1
    10A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    48.5mm