  • LGA75A-12
LGA75A-12
advertisement
Manufacturer No:
LGA75A-12
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-LGA75A-12
Package:
LGA
Datasheet:
LGA75A-12
Description:
Power Supply;AC-DC;12V;6.3A;85-132VIn;Open Frame;Pnl Mnt;Embedded;76W;LGA Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGA75A-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LGA75A-12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    2kV
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input
    85V~132VAC
  • Output Current
    6.3A
  • Output Power
    75.6W
  • Current - Output 1
    6.3A
  • Minimum Load Required
    No
  • Height
    34.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    LGA
  • Weight
    200g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Published
    2008
  • Series
    LGA (75W)
  • Size / Dimension
    5.91Lx1.97W x 1.36 H 150.1mmx50.0mmx34.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    75.6W
  • Depth
    29mm