  • LGN2V121MELZ25
LGN2V121MELZ25
advertisement
Manufacturer No:
LGN2V121MELZ25
HK JDW NO:
555-LGN2V121MELZ25
Datasheet:
LGN2V121MELZ25
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 350volts 120uF 105c 22x25x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGN2V121MELZ25
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    610μA
  • Ripple Current
    750mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0725A @ 50kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm