  • LGNW6820MELY25
LGNW6820MELY25
advertisement
Manufacturer No:
LGNW6820MELY25
HK JDW NO:
555-LGNW6820MELY25
Datasheet:
LGNW6820MELY25
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 420volts 82uF 105c 20x25x10L/S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGNW6820MELY25
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    550μA
  • Ripple Current
    640mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    915.2mA @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    20mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm