  • LGR2G121MELZ40
LGR2G121MELZ40
advertisement
Manufacturer No:
LGR2G121MELZ40
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGR2G121MELZ40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LGR 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGR2G121MELZ40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LGR
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    650μA
  • Ripple Current
    750mA
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.0725A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm