  • LGU2G221MELB
LGU2G221MELB
advertisement
Manufacturer No:
LGU2G221MELB
HK JDW NO:
555-LGU2G221MELB
Datasheet:
LGU2G221MELB
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGU2G221MELB
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Terminal Finish
    Matte Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    880μA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.573A @ 50kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm